Banner
Diyabet Hastalarının Kışın Dikkat Etmesi Gerekenler
Resmi büyütmek için tıklayınız Diyabet Hastalarının Kışın Dikkat Etmesi Gerekenler

Kış ayları diyabet hastaları için çok daha zor geçer. Artan enfeksiyon hastalıkları şeker yüksekliğine sebep olur ve hastalandığınız zaman kan şekerini yönetmek daha zorlaşır. Bu nedenle diyabet hastalarının kış mevsiminde dikkat etmesi gereken hayati pek çok risk bulunur; bunlara karşı hastaların önceden alacağı bazı önlemler hem korunmasına hem de önemli hastalıkları daha çabuk atlatmasına yardımcı olur. Özellikle sık karşılaşılan gribal enfeksiyonlar ve akciğer enfeksiyonlarının diyabetliler için hayati riskler yaratabildiğini söyleyen Özel Ordu Sevgi Hastanesi İç hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Ayhan Kaya, kış mevsiminde diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken önemli konular hakkında bilgi verirken hastaların hayatını kolaylaştıracak önerilerde bulundu. İşte onlardan bazıları:

 

Grip Aşısı olun!

Öncelikle bu hastalıklardan korunmak için grip aşısı ve zatürre aşısı olmak gerekir. Tabi her yıl uygulanması gereken aşı değişkendir. Bu nedenle doğru aşı için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 

Düzenli Ölçüm Yapın!

Kış aylarında diyabetli hastaların en sık düştüğü yanlışların başında diyabetlilerin hastalanınca iştahsızlıktan dolayı az yemek yiyerek kan şekeri değerinin artmadığını düşünmesi ve dolayısı ile kan şekerini düzenli ölçmemek ve ilaçları düzenli almamak gelir. Bu düşünce çok yanlıştır. Enfeksiyondan kurtulmaya çalıştığı için herhangi bir hastalık, bünyede strese yol açar.

Bu da belli hormonların yükselmesine böylece çok az yemek yeseniz bile kan şekeri değerlerinin artmasına neden olur. Üstelik hastalandığınızda ateşiniz yükselirse kan şekerinizi kendinizi nasıl hissettiğinize bağlı olarak değerlendirmek zordur.

 

Diyabetlilerde hastalığa erken müdahale ve teşhisin önemi!

Olası hastalık durumlarında erken teşhis ve tedavi diyabetliler için hayati öneme sahiptir. Hastalık belirtileri başladığında erken dönemde tedavi yaptırmak gerekir. Kullanılan ilaçların katkı maddesi olarak şeker içermemesi gerekir. Özellikle öksürük şuruplarında şeker olabilir. Bazı grip ilaçlarında tansiyon yükseltici içerik olabilir buna dikkat etmeli!

 

Kan şekerinizi farklı zaman dilimlerinde ölçün!

*Sabah yemekten önce açlık şekeri: Vücudumuzun kan şekerini gece ne kadar iyi düzenleyebildiğini gösterir.

*Yemekten iki saat sonraki kan şekeri: Yemekteki besin ve porsiyon seçimlerinin kan şekerini nasıl etkilediğini gösterir. Dolayısıyla ilacımızın yemek sonu şekeri kontrol etmeye uygun olup olmadığını gösterir.

*Bir sonraki yemekten önce kan şekeri ölçümü: Kan şekerinin yemekten sonra hedeflenen değere geri dönüp dönmediğini gösterir.

*Fiziksel aktiviteden önce kan şekeri ölçümü: Fiziksel aktiviteye başlamak için bir atıştırmalığa ihtiyaç olup olmadığını gösterir.

*Hasta hissettiğimizde kan şekeri ölçümü: Hastalık veya stresin kan şekerini nasıl etkilediğini gösterir.

 

Yediklerinizi daha fazla gözden geçirin!

Kış aylarında diyabet hastaları yediklerine daha fazla özen göstermelidir. Özellikle karbonhidratlı yiyecekleri arttırdıysanız bunları kabul edilebilir düzeye indirmeniz gerekir. Şeker hastalarında günlük kalorinin %50 si karbonhidrattan oluşmalıdır. 1600 kalori alınıyorsa 800 kalorisi KH olmalı bu da 800/4 200 gr KH demektir. Bu karbonhidratında glisemik indeksi düşük olan yani şeker oranı düşük (%50 ve altında ) olanlar tercih edilmelidir ( yiyeceklerin glisemik indeksleri listesine online ulaşmak mümkündür).

Rafine şeker, şeker ile yapılan tatlılar, beyaz unla yapılan gıdalar, pilav, patates, börek, çörek vb tüketilmemelidir. Günlük öğünlerin içermesi gereken 5 besin grubu vardır. Bunlar; tahıl ve nişasta, et ve alternatifleri, sebze, meyve, süt ve alternatifleridir. ¼ tabak meyve, ¼ tabak sebze, ¼ tabak protein, ¼ tabak tahıl ve bir bardak süttür.

 

Gerektiğinde mutlaka doktorunuzu arayın!

Hafif geçen hastalıklarda günde en az dört kez kan şekerinizi ölçmeniz gerekir. Daha ciddi durumlarda her üç saatte bir ölçülmeli. Ne yapabileceğiniz konusunda kuşkulanırsanız hemen uzman danışmanınızı arayın.

Eklenme Tarihi: 02/01/2019
 
:: Diğer Haberler + tüm haberleri gör
 
- Uzm. Dr. Arif Öztürk
22/02/2019
 
- AMELİYATSIZ YÜZ GERME TEDAVİLERİ
14/02/2019
 
- Dünya sigarayı bırakma günü
08/02/2019
 
- TEKRARLAYAN GEBELİK KAYIPLARI
05/02/2019
 
- 4 Şubat Dünya Kanser Günü
04/02/2019
 
- DİYABET HASTALARINA SOĞUK HAVA UYARISI
30/01/2019
 
- Hemoroid (basur) nedir? Hemoroid nedenleri, belirtileri ve tedavisi…
15/01/2019
 
- KAPALI RAHİM ALMA AMELİYATI İLE SAĞLIĞINA KAVUŞTU
19/12/2018
 
- Hastanemizde “13 Aralık, Anestezi Teknisyeni ve Teknikerleri Günü” kutlandı.
13/12/2018
 
- Çocuklarda kış hastalıkları
01/12/2018
 
- AYNAYA BAKTIĞINIZDA BURNUNUZDAN BAŞKA BİR ŞEY GÖRMÜYORSANIZ, İŞTE BİLMENİZ GEREKENLER!
21/11/2018
 
- 14 Kasım Dünya Diyabet Günü
13/11/2018
 
- Dünya Zatürre Günü
12/11/2018
 
- DİYABET HASTALARINA SOĞUK HAVA UYARISI
08/11/2018
 
- DÜNYA İNME GÜNÜ
30/10/2018
 
- 20 EKİM DÜNYA OSTEOPOROZ (KEMİK ERİMESİ) GÜNÜ
20/10/2018
 
- MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME AYI (1- 31 EKİM)
30/09/2018
 
- Dünya Kalp Günü
29/09/2018
 
- YÜZDE DOLGU UYGULAMALARI
09/08/2018
 
- CİLDİNİZİ BİLİNÇLİ KORUYUN
09/07/2018
 
 
Pro WEB