Banner
CİLDİNİZİ BİLİNÇLİ KORUYUN
Resmi büyütmek için tıklayınız CİLDİNİZİ BİLİNÇLİ KORUYUN

Yaz ayları cildimizi de yakından etkiliyor. Peki, hangi cilt tipine nasıl bakım yapılmalı? Ne tür koruyucular kullanılmalı? Özel Ordu Sevgi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Oktay Oğuzlu yanıtladı.

Cilt tiplerini sıralayabilir misiniz? Kaça ayrılıyor?

Cilt tipleri normal, yağlı, kuru, karma ve hassas tipler olarak ayrılıyor. Normal cilt tipleri, gözenekleri sıkı belirgin olmayan, nem ve yağı dengeli hassas olmayan ciltlerdir. Yağlı cilt tipleri; geniş gözenekli, parlak, sivilceli veya komedonlu ciltler, kuru cilt tipleri; gözenekleri belirsiz, kızarık, elastik olmayan, çizgileri belirgin, karma ciltler; kuru veya normal bölgelerinin dışında T bölgesi (burun, alın, çene) gibi alanların yağlı olmasıdır. Parlak, geniş gözenekli, komedonlu ciltlerden oluşuyor. Hassas ciltler, kızarık, damarları belirgin, kuru, kaşıntılı, yanma hissi olan ciltler.

Hangi cilt tipi nasıl korunmalı, önerileriniz neler?

Kuru ciltler; günde bir kereden fazla yıkanmamalı, kokulu, antibakteriyel gibi sabunlardan uzak durulmalı, her gün yoğun bazlı nemlendiriciler gerektikçe tekrarlanmalı, sıcaktan uzak durulmalı ve derin peeling ve ovalamaktan kaçınılmalı. Karma ciltler; yüzün T bölgesine tonikler uygulanmalı, hafif, yoğun olmayan nemendiriciler tercih edilmeli, kuru havalarda T bölgesi dışı alanlar daha çok nemlendirilmeli.

Yağlı ciltler; günde iki kereden fazla yıkanmamalı, ‘noncomedogenic’ yani komedon yapmayan makyaj ve krem ürünleri kullanılmalı, alkollü tonikler, hafif yoğunlukta nemlendiriciler tercih edilmeli, haftada 3 kez peeling yapılmalı veya sıkılaştırıcı maskeler kullanılmalı.

Hassas ciltler; kokulu, parfümlü, esans ve kimyasal içermeyen tonik ve nemlendiriciler seçilmeli, derin peeling, buhar ve ovalamaktan kaçınılmalı. cilt tipiniz nasıl olursa olsun; UVA ve UVB içeren güneş koruyucular veya nemlendiriciler kullanılmalı, cildinizi direk güneş ışınlarından korumalı, sigara içilmemeli, bol su içilmeli, cilt her gün köpük veya jel tipi temizleyicilerle yıkanmalı, makyajla yatılmamalı.

Cilt tipine göre güneşten korunma yöntemleri neler?

Güneş ışınlarının kişiye göre, genetik yapı ve derideki melanin miktarına, yani güneş maruziyeti sonrası melanin yapma (bronzlaşma) derecesine göre farklılık gösteriyor. Melanin ise ırklara göre faklılık gösteriyor ve bu özelliklere göre cilt tipleri 5’e ayrılıyor. Tip 1: Çok açık tenli, çok hassas ciltli, güneşten kolay yanıyor ve bronzlaşmıyor. Tip 2: Açık tenli, hassas ciltli, kolay yanar ve çok az bronzlaşıyor. Tip 3: Buğday tenli, güneşten az yanar ve zamanla bronzlaşıyor. Tip 4: Esmer tenli, çok az yanar ve kolay bronzlaşıyor. Tip 5: Siyah tenli ve güneşten hiç yanmazlar.

Öncelikle güneşten koruyucu ürünlerin üzerinde bulunan SPF numarası, cildi güneş altında kızarmaya başlamadan kalınacak süreyi ne ölçüde uzattığını gösteriyor. SPF numarası; güneşten kalma süresi/ korunmasız güneşte kalınabilinecek süre 1,33 olarak hesaplanır. Güneş kremi alırken cildinizin yağlı, karma, kuru veya hassas olması da seçeceğiniz güneş koruyucularını belirlemeli. Waterproof olmayan güneş kremleri 4 saatte bir tekrarlanmalı ve her zaman UVA ve UVB içeren koruyucular tercih edilmeli.

Kozmetik ürünler DNA’mızı nasıl değiştiriyor?

Kullandığımız ürünlerle birçok kimyasal maddeye maruz kalıyoruz. Cildimiz vücudumuzdaki en büyük organımız ve deri yoluyla alınan birçok madde direk kana karışıyor. Birçok kişi kozmetik ürünleri zararını küçümseyerek her gün kullanıyor. Oysaki kozmetik ürünlerde küçümsenmeyecek kadar çok kimyasallar bulunuyor. Günlük hayatımızda sık kullandığımız saç spreyleri, diş macunları, parfümler, rujlar, saç boyaları, şampuanlar, deodorantlarda, kremlerde, vb. ürünlerde bulunan Diethanolamin (DEA), Triethanolamin (TEA), Propylene Glycol, Paraben gibi birçok kimyasallar akne oluşumundan, beyin ve sinir sistemi hasarına neden oluyor ve DNA’da hasara yol açarak kansere neden olabiliyorlar.

Yaz aylarında makyaj cildimizi nasıl etkiliyor? Nasıl makyaj yapılmalı? Nelere dikkat edilmeli?

Yaz aylarında artan nem ve sıcaklıktan dolayı makyajımızı hafifletmeli, daha doğal görünümlü hale getirmelisiniz. Yüzünüzü hafif yoğunlukta bir yüz temizleyicisiyle yıkamalı, güneş ışınlarından korumak için SPF 20 üzeri içeren bir yüz nemlendiricisi kullanılmalı. Krem ve sıvı fondatenler yerine hafif, mineral içerikli pudralar tercih edilmeli. Maskara ve göz kalemleri waterproof tercih edilmeli. Yüz ve göz makyajınızın akmaması için sabitleyici spreyler kullanabilirsiniz ve mutlaka dudaklarınız için SPF içeren dudak koruyucuları kullanılmalı.

Eklenme Tarihi: 09/07/2018
 
:: Diğer Haberler + tüm haberleri gör
 
- Uzm. Dr. Arif Öztürk
22/02/2019
 
- AMELİYATSIZ YÜZ GERME TEDAVİLERİ
14/02/2019
 
- Dünya sigarayı bırakma günü
08/02/2019
 
- TEKRARLAYAN GEBELİK KAYIPLARI
05/02/2019
 
- 4 Şubat Dünya Kanser Günü
04/02/2019
 
- DİYABET HASTALARINA SOĞUK HAVA UYARISI
30/01/2019
 
- Hemoroid (basur) nedir? Hemoroid nedenleri, belirtileri ve tedavisi…
15/01/2019
 
- Diyabet Hastalarının Kışın Dikkat Etmesi Gerekenler
02/01/2019
 
- KAPALI RAHİM ALMA AMELİYATI İLE SAĞLIĞINA KAVUŞTU
19/12/2018
 
- Hastanemizde “13 Aralık, Anestezi Teknisyeni ve Teknikerleri Günü” kutlandı.
13/12/2018
 
- Çocuklarda kış hastalıkları
01/12/2018
 
- AYNAYA BAKTIĞINIZDA BURNUNUZDAN BAŞKA BİR ŞEY GÖRMÜYORSANIZ, İŞTE BİLMENİZ GEREKENLER!
21/11/2018
 
- 14 Kasım Dünya Diyabet Günü
13/11/2018
 
- Dünya Zatürre Günü
12/11/2018
 
- DİYABET HASTALARINA SOĞUK HAVA UYARISI
08/11/2018
 
- DÜNYA İNME GÜNÜ
30/10/2018
 
- 20 EKİM DÜNYA OSTEOPOROZ (KEMİK ERİMESİ) GÜNÜ
20/10/2018
 
- MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME AYI (1- 31 EKİM)
30/09/2018
 
- Dünya Kalp Günü
29/09/2018
 
- YÜZDE DOLGU UYGULAMALARI
09/08/2018
 
 
Pro WEB